Merhaba Dünya!

Herkese Merhabalar. Öncelikle kendimi tanıtmak isterim. Ben Erhan Öztürk. Adana’da bulunan Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı  resmi bir meslek lisesinde Elektrik Elektronik Teknolojisi Alan öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Görevim gereği MEB’in düzenlemiş olduğu hizmetiçi kurslarına yıllarca katıldım. Ama bu kurslar içerisinde unutamadığım, öğretmenliğe başladığım ilk yıllarda gerçekleşen, hayatımda katıldığım en iyi kurs diyebileceğim ve bakış açımı, bilgi birikimimi yerlerden alıp yükselten dört ay süren Delphi Programlama Kursu oldu. Görev yaptığım okulda açılan bu mahalli kursa çok kıymetli bir müdür yardımcımızın beni önermesi ile şans eseri katılabilmiştim.

Kendisinden ve öneriyi kabul eden müdürümden Allah razı olsun. Dört ay ev sahipliği yaptığımız kursa bilgisayar konusunda Adana’nın en iyi 19 öğretmeni ile bir istisnayla ben de katılmıştım. Kurs akşam 17:00’da başlıyor ve bitmesi  22:00’ı buluyordu. O zaman bekar olduğum için kurs başlangıç ve bitiş saatleri benim için sorun olmadı. Şu an olsa o kursa katılabilir miydim acaba? Sanmam. Çünkü eğer katılırsam bazı şeylerden kesin vazgeçmem gerekirdi.😅 Bu şartlarda dahi kursun bir gün aksadığını hatırlamıyorum. Katılım da daima eksiksiz oluyordu.  Kursun bu işleyişinde kurs öğretmeninin çok büyük bir rolü vardı. Yıllarca MEB’in açmış olduğu mahalli ve merkezi birçok kursu yürütmüş ve halen aktif olarak çalışmalarını sürdüren hocamız Mehmet Güverdik idi. Mehmet Hoca kursa gelen herkesi (benim dışımda) tanıyordu. Zaten özel istek üzerine açılmış bir kurs  ve herkes ne için geldiğini çok iyi biliyordu. Kursun ilk gününü unutamıyorum. Önce Mehmet Hoca kurs hakkında genel bir bilgi verdikten sonra herkes sırasıyla kendini tanıtmaya başladı. Kursiyerler kendilerini tanıtırken yaptıklarından, programcılık geçmişlerinden bahsettikçe ben oturduğum sandalyeye iyice gömülüyordum. Benim dışımda kursa katılanlar o kadar donanımlıydı ki, neredeyim ben Allah’ım dedim. Sıra son kişi olarak bana geldiğinde ne dediğimi pek hatırlamıyorum. Heralde başkaca söyleyeceğim bir şey olmadığından yalnızca adımı söylemiş olabilirim. Sonra hoca direkt veritabanlarından bahsederek derse giriş yaptı. Paradox veritabanı deyince ben bir paradoksa girdim hemen. Bu kursa devam etmek zorunda mıydım? Devam etmezsem müdür bey hayatımı bitirir miydi? Eğer devam edersem bu ortam beni yer miydi? Mehmet Güverdik hocamızdan böylelikle ilk kursu almaya başlamıştım. Hocamızdan ve kursa katılanlardan o kadar çok şey öğrendim ki anlatamam.

Uzun bir aradan sonra 2017 yılına geldiğimizde tercihim sonucunda İzmir’de  iki haftalık bir hizmetiçi kurs çıkmıştı. Kursiyerlere atılan gerekenler listesini gördüğümde kurs öğretmeninin Mehmet Güverdik olduğunu görmüş ve çok mutlu olmuştum. 14 yıl aradan sonra Mehmet Hoca’nın yürüttüğü bu kurs da Top 10’da ikinci sıraya yerleşti hemen. Kursun çıktığını arkadaşlarım duyduğunda “Oooo İzmir güzel yer. İyi gezersin artık dediler.” Hiç öyle olmadı. İzmir’de üniversiteden yakın arkadaşlarım, eski okul müdürüm, yıllarca birlikte çalıştığım çok sevdiğim bir öğretmen arkadaşım olmasına rağmen kimseye benim kursum var ve İzmir’e geliyorum demedim. Mehmet Hoca’nın ders işleyişini bildiğimden kursu aksatacak hiç bir unsurun araya girerek motivasyonumu bozmasını istemedim. Ama kurs merkezi ile kalınacak yer aynı yerde olunca kursun 7/24 süreceğini ben ve kursa gelen hiçbir katılımcı da tahmin etmemiştir. İlk gün kurs saat 16:30 olmasına rağmen bitmemişti. Kursa İzmir’den katılan bir arkadaşın kendisini sürekli aradığı halde açamadığı telefonu açabildiği kısa bir süre zarfında eşine “Taksi tut ve çocuğu sen al. Ben kurstayım ve ne zaman biteceği belli değil.” dediğini duyan herkesin hayalleri suya düşmüştü.

Kurs dolu dolu geçiyordu. Ancak Mehmet hocayı odasına kadar uğurladığımızda ders o gün için bitmiş oluyordu. Zaten kursun ismi hiçbir yere kıpırdamaya müsaade etmiyordu. Android Programlama ile PLC Kontrolü ve Görüntü İşleme. Bir arkadaş o kursta getirdiği dizüstü bilgisayarı yeniden konfigüre etti. Bilgisayarın RAM’ini yükseltti baktı olmuyor harddiski değiştirip SSD filan aldı yani. O kursta da çok çalışkan ve kıymetli arkadaşlar edindim. Hepsine buradan selamlar.

En son Mersin’de düzenlenen 2. Seviye Gömülü Sistemler Kursuna katıldığımda ise ismini daha önce çok duymama karşın görmediğim ikinci bir  Mehmet Hoca ile daha tanışmış oldum. Kendisi Mehmet Güverdik’le birlikte bu kursta eğitim veren Mehmet Aşık idi. Bu kurs İzmir gibi olur diye düşünerek ben Mersin’de kalmayı tercih ettim. Yakın olmasına karşın Adana-Mersin arasında gidiş geliş yaparak zaman kaybetmek istemedim. Ancak bu sefer Mehmet hocalar Mersin’e Adana’dan gidiş geliş yapınca kurs normal saatinde bitiyordu. Kurs sonunda Mehmet Aşık Hocamız Mersin’de kursa katılan kursiyerleri daha önce kurs verdikleri öğretmenler ile oluşturdukları Whatsapp grubuna dahil edince artık Türkiye’nin her köşesinden alanında çok iyi ve çalışkan bir grup öğretmen grubuna girme şansını elde ettim.

Günler geçtikçe bu gruptan yapılan paylaşımlar ile çok çalışkan bir grubun içerisine dahil olduğumu anladım. Kendimi çok şanslı hissediyorum.Korona virüsü nedeniyle evde kaldığımız şu günlerde bu çalışkan arkadaşlar rahat durmuyor, biri Keil anlatıyor, biri Flutter dersleri veriyor. Arasan bulamazsın böyle hocaları. Hepsi birbirinden kıymetli. Ben de bir hocamızın dediği şekliyle bal yapmaz arı gibiyim. 

Mesleki ve Teknik Eğitim Kurumlarının ne faydalı işler yaptığını son günlerde herkes görüyor. Umarım önümüzdeki yıllarda, resmi meslek okullarına devlet ve saniyinin desteğinin arttığı, vatandaşlarımızın da yeniden rağbet ettiği günleri görürüz. Çünkü bu öğretmenler bunu hak ediyor.

Dün 10 günlük aradan sonra market alışverişi yapmak için evden çıkmıştım. Kişisel dezenfekte işlemlerim bitene kadar, streç filme sardığım cep  telefonumu kontrol etmediğim   süre içerisinde Whatsapp grubunda olanlar olmuş, kurullar oluşturulmuş ve bir blog sayfası açma görevi benim de dahil olduğum bir komisyona verilmiş. Bu grupta paylaşılan o kadar faydalı dökümanlar oluyor ki . Bunların derli toplu olması adına, tahmin edeceğiniz gibi Mehmet Güverdik Hocamızın önerisi ile gündeme gelip, Mehmet Aşık Hoca’nın da anında oluruyla grup üyelerinin gözü önünde gerçekleşmiş herşey. Bir heyecanla Mehmet Hoca’yı aradım hemen. “Yapabilir miyim hocam bu işi?” dedim. O ise gayet soğuk kanlı bir şekilde verdiği gazla ne olduğunu anlamadan şimdi oturdum gecenin ikisinde bu yazıyı yazıyorum. Hayırlı olsun. 

Bu iş nasıl olur? Neler yapılabilir? Nasıl bir platform olmalı?Hangi kategoriler olmalı? Bunlar ve bunun gibi birçok soruyu birlikte cevaplayarak bu sayfayı birlikte oluşturacağız ve geliştireceğiz inşallah. Çok yazarlı olacak olan bu sayfada zaten sizlerin grupta yaptığınız paylaşımları buraya taşısak çok kaliteli bir iş ortaya çıkar diye düşünüyorum.Yazının başlığını Merhaba Dünya olarak belirlememin tahmin edilebilir nedeninin dışında, Whatsapp grubu ile sınırlı paylaşımlarımızı bu dünyada yazılı hale getirerek bu dünyaya giriş yapmayı hedeflemiş olmak yatıyor. Gerçi bir çok hocamızın farklı kanallarla dünyaya açılmışlığı var ama olsun. Bu da böyle olsun.  

Bilgi paylaşıldıkça çoğalır. Bizlerden bildiklerini hiçbir zaman saklamayan öğretmenlerim, sizlerle bu ülke hak ettiği seviyelere ulaşacaktır. Buna tüm kalbimle inanıyorum. Kendinize iyi bakın hoşçakalın.